“LEGENS LIVES
FOREVER”,adică “legendele trăiesc pentru totdeauna”,s-a scris pe pancartele de
la Flasching Meadows unde marele tenisman american,Andre Agassi, şi-a disputat
ultimul meci din splendida sa cariera. Terenurile de la U.S.Open au fost pline
ochi pentru Agassi-peste 23000 de spectatori-,incă din primul tur cănd
americanul l-a intalnit chiar pe compatriotul nostru Andrei Pavel si pe care
l-a invins in 4 seturi. In manşa a doua,Agassi a făcut un meci istoric de 5 seturi
cu cipriotul Marcos Bagdathis,pe care l-a invins in uralele publicului
extaziat. Fiecare punct al lui Andre,fiecare out al său,insemnau pentru public
un strigăt de bucurie sau…un oftat general.In al treilea tur,cand l-a intalnit
pe anonimul Benjamin Becker-al cărui nume si iniţiale ne sperie un
pic,amintindu-ne de temutul campion german,Boris Becker-,”puştiul de aur al Las
Vegas-ului”era deja obosit.A fost un moment emoţionant, lacrimile de infrăngere
ale lui Agassi si ale spectatorilor,au fost si lacrimile noastre.O mare stea a
tenisului mondial s-a stins si din acel moment, tenisul nu va mai fi niciodată
la fel.Căstigător a 60 de turnee,singurul tenisman din era open-ului care a
câştigat toate cele patru grand-slamuri,Cupa Davis si medalia de aur la Olimpiade,
Agassi a fost un om al recordurilor,cu o carieră la superlativ.Numele lui poate
fi pus alături doar de căţiva monştri ai tenisului ca: Pete Sampras, John
McEnroe, Bjion Bork si Jimmy Connors.Avem nostalgia acestor mari campioni,a
carismei si spectacolului oferit de aceştia-pentru ca, să fim sinceri,Federer e
departe de a fi carismatic; să fie oare Nadal un demn urmaş al acestei legende
numite ANDRE AGASSI? Nu stim, rămăne de văzut; intre timp,iti vom simţi
lipsa…Andre!!
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu